Dookoła tajemniczej zapowiednicy

Beskidy

Dookoła tajemniczej “Zapowiednicy”

Jeżeli chodzi o jazdę na “góralu”, proponujemy prawdziwy klasyk – pętlę wokół Mogielicy.

szczegóły mapa

Informacje o trasie

route
Trasa niebieska

directions_bike
Rower górski

straighten
 20 kilometrów

timer
3 godziny

height
600 metrów przewyższeń 

Stówka z Bytomia

Zwiedź piękny obszar znanej i lubianej Mogielicy

“Zapowiednicą” zwana jest przez miejscowych ze względu na gwałtowne zmiany pogody, które jasno sygnalizuje. Jest to najwyższy i zarazem najładniejszy szczyt Beskidu Wyspowego z rozległą, widokową Polaną Stumorgową. Trasy są starannie przygotowane, ponieważ w zimie służą pod narty biegowe lub skiturowe. 

Wariantów jest wiele. Większość rowerzystów rozpoczyna na parkingu GPN pod przełęczą Przysłop (skąd ciągnie się również najpopularniejsza trasa rowerowa na Turbacz). My proponujemy jednak zostawić auto na mniej znanym parkingu Zalesie – Wyrębiska, na który najlepiej dojechać od strony Limanowej. I tak naprawdę niemożliwym jest się zgubić. Rewelacyjnie oznaczona, szeroka droga leśna daje nam wiele możliwości dotarcia na szczyt.

Najbardziej widowiskowy wariant, obejmujący przejazd przez całą Polanę Stumorgową, rozpoczyna się przy kapliczce, gdzie żółty szlak idący z Jasienia skręca w prawo, do góry. Ostatni fragment dotarcia do wieży widokowej warto poprzedzić przerwą na górze polany, w okolicach wiaty, przy której prawie zawsze ktoś pali ognisko.
Jest to trasa stworzona szczególnie dla tych, którzy lubią zacząć dzień nieco później, ponieważ najwięcej słońca jest w godzinach popołudniowych.

Z Polany Stumorgowej przy dobrej widoczności zobaczymy m.in. Tatry, Gorce, Radziejową, Babią Górę oraz większość Beskidu Wyspowego!

Punkty trasy:

1. Parking Zalesie – Wyrębiska
2. Pomnik Partyzantów
3. Skrzyżowanie z Żółtym Szlakiem
4. Wiata na Polanie 
5. Szczyt Mogielica
6. Powrót na trasę biegówek
7. Parking Zalesie – Wyrębiska
 

Produkty użyte na trasie:

-25%
Original price was: 599,00 zł.Current price is: 449,00 zł.