Na kawę do Bardejowa!

Pogranicze polsko-słowackie

 

Po drugiej stronie Beskidu

Sądeczczyzna jest piękna i… nieoblężona!

szczegóły mapa

Informacje o trasie

route
Trasa czarna

directions_bike
Rower szosowy/gravel

straighten
 82 kilometry

timer
6 godzin

height
600 metrów przewyższeń 

Stówka z Bytomia

Tu wciąż chodzą po lasach rysie, misie, a nawet cietrzewie!

Nasza trasa rozpoczyna się na rynku w Muszynie, skąd pochodzi słynna na całą Polskę woda Muszynianka. Brzegiem Popradu dojeżdżamy do Leluchowa, gdzie znajduje się przejście graniczne. Chcąc dowiedzieć się, co oznacza mieć “święty spokój”, polecamy podjechać do Dubnego, gdzie mieszkańcy żyją tak, jakby czas się zatrzymał. Znajduje się tam również jedna z wielu na naszej trasie drewniana cerkiew. 

Powróciwszy do Leluchowa, kierujemy się na Gerlachow (za mostkiem w lewo). W Gerlachowie obieramy za cel Richvald, czyli kolejną, spokojną słowacką wioskę. Stąd do Bardejowa możemy dostać się przez przełęcz (jeżeli dysponujemy rowerem gravelowym) lub przez Bardejovska Zabave, jeżeli podróżujemy na klasycznej “kolarce”.

Dojeżdżamy do spokojnego, uroczego miasteczka. Na szczycie Radnicy rycerz wita nas, pozostawiając do wyboru liczne kawiarenki dookoła rynku. Nie bez powodu stare miasto Bardejova zostało wpisane na listę UNESCO, prawda?

Droga powrotna to dojazd do Tarnova, skąd rozpoczyna się podjazd na przełęcz Kurovske Sedlo, gdzie przebiega polsko-słowacka granica. Zjeżdżamy z przełęczy do Tylicza, aby górską doliną pośród lasów Beskidu Sądeckiego dojechać do Powroźnika. Znajduje się tu kolejny zabytek listy UNESCO, zbudowana w roku 1600 drewniana cerkiew. Z Powroźnika do Muszyny dojeżdżamy drogą wojewódzką wzdłuż linii olejowej. 

Piękna o każdej porze roku, drewniana architektura Beskidu Sądeckiego

Punkty trasy:

1. Muszyna
2. Leluchów (Dubne)
3. Gerlachov -> Richwald
4. Bardejov
5. Tarnov
6. Kurovske Sedlo
7. Tylicz
8. Powroźnik
 

Produkty użyte na trasie:

-25%
Original price was: 599,00 zł.Current price is: 449,00 zł.