Na styku kultur

POLESIE

Włodawa

Miasto na pograniczu polsko-ukraińsko-białoruskim, emanuje swoją wielokulturowością.

szczegóły mapa

Informacje o trasie

route
Trasa średno trudna

directions_bike
Rower szosowy/gravel

straighten
72 kilometry

timer
4.5 godziny

height
100 metrów przewyższeń

Miejsce spotkań trzech narodów, gdzie sąsiedzi nierzadko chodzili do różnych kościołów: katolickiego, prawosławnej cerkwi czy żydowskiej synagogi. Miejsce pojedynku Pana Wołodyjowskiego z Bohunem. Wybraliśmy to miejsce nie bez powodu na dobry początek naszej trasy – “Na styku kultur”.

Z pozoru długa trasa nie wyda nam się męcząca, albowiem suma podjazdów nie przekroczy 100 metrów. Przez większą część drogi będziemy jechali w ciszy – samochody mijają nas spontanicznie. Począwszy we Włodawie, kierujemy się na południe, ku miejscowości Orchówek. Niegdyś prowadził stąd szlak kolejowy na wschód, jednak burzliwe losy XX wieku dwukrotnie zniszczyły most prowadzący na drugi brzeg Bugu.

Kontynuujemy drogą wojewódzką nr 816 wzdłuż granicznej rzeki. Mijamy Sobibór, Wołczyny, Zbereże. Po naszej prawej stronie – Sobiborski Park Krajobrazowy, po naszej lewej – bagna i starorzecza Bugu, dojeżdżamy do
Woli Uhruskiej.

Zmieniamy kierunek na zachodni, obieramy za cel Macoszyn Duży, następnie Macoszyn Mały.
Przejeżdżamy nad urokliwą Tarasieńką. Dalej drogą wojewódzką nr 812 podążamy aż do Okuninki, przed którą polecamy skręcić w prawo, aby objechać Jezioro Białe. Zostało nam około 6 km do parkingu we Włodawie. Po skończonej wycieczce warto zatrzymać się na noc w mieście. 

W promieniu 40 minut samochodem ciekawymi miejscami są Poleski Park Narodowy (Durne Bagno przede wszystkim), Pojeziere Łęczyńskie dla amatorów plażowania, liczne spływy kajakowe na Bugu oraz zabytkowa kopalnia kredy w Chełmie.

Punkty trasy:

1. Włodawa
2. Orchówek
3. Wołczyny 
4. Majdan Stuleński
5. Wola Uhruska
6. Macoszyn Duży 
7. Jezioro Białe
8. Włodawa

Produkty użyte na trasie:

-25%
Original price was: 599,00 zł.Current price is: 449,00 zł.