Aplikacje do poruszania się po mieście

Istnieje kilka platform i aplikacji, które analizują warunki ruchu drogowego na całym świecie i oferują porady, jak podróżować bardziej ekologicznie. Witryny te zazwyczaj dostarczają danych o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, wglądu we wzorce podróżowania i zaleceń dotyczących zmniejszania śladu węglowego podczas podróży. Jak w przypadku każdego zdrowego rynku – występuje konkurencja, przejawiająca się dywersyfikacją proponowanych usług. Zdecydowanym światowym liderem pozostaje od lat Google Maps, któremu poświęcimy osobny artykuł – GM Case Study. W niniejszym artykule przybliżamy konkurencję.

Waze

– dawniej FreeMap Israel. Dostarcza oprogramowanie do nawigacji satelitarnej na smartfony i inne komputery obsługujące globalny system pozycjonowania (GPS). Oprócz szczegółowej nawigacji uwzględnia podane przez użytkownika czasy podróży i szczegóły trasy, a jednocześnie pobiera informacje zależne od lokalizacji przez sieć komórkową. Waze opisuje swoją aplikację jako inicjatywę społeczną, którą można pobrać i używać bezpłatnie.

W czerwcu 2013 roku Waze zostało przejęte przez Google za 1,3 miliarda dolarów. 100 pracowników Waze otrzymywało średnio około 1,2 miliona dolarów: była to największa wypłata dla pracowników izraelskiej branży high-tech.

Oprócz wykorzystywania informacji pochodzących z crowdsourcingu do alertów o ruchu drogowym, Waze umożliwia także zarejestrowanym użytkownikom modyfikowanie danych mapy za pomocą Edytora map Waze. Edytorzy map mogą wprowadzać zmiany na mapie na podstawie tego, dokąd przejechali podczas korzystania z Waze, a także na podstawie ich rangi opartej na liczbie edycji map dokonanych przez użytkownika.

Waze pozwala także użytkownikom wybrać głos nawigacji. Do wyboru pozostają m.in. Morgan Freeman, T-Pain, DJ Khaled, Arnold Schwarzenegger, Cookie Monster, Colonel Sanders, Kevin Hart, Shaq i wielu innych.
W marcu 2017 r. Spotify ogłosiło współpracę z Waze, aby zapewnić zintegrowane doświadczenie, dzięki któremu użytkownicy Waze mogą odtwarzać muzykę w Spotify bezpośrednio z aplikacji Waze i uzyskiwać wskazówki dojazdu Waze w aplikacji Spotify na platformie Android.

Waze Carpool to osobna funkcja w ekosystemie Waze, zaprojektowana w celu łączenia kierowców i pasażerów korzystających z podobnych tras i rozkładów jazdy, zachęcając do wspólnego podróżowania jako sposobu na zmniejszenie ruchu i wpływu na środowisko.  

Moovit

to kompleksowe rozwiązanie w zakresie mobilności miejskiej, szeroko stosowane na całym świecie, pomagające ludziom efektywniej poruszać się po systemach transportu publicznego. Do planowania tras dla użytkowników wykorzystuje zarówno dane pochodzące z crowdsourcingu, jak i oficjalne dane dotyczące transportu publicznego, a także interfejs API danych dotyczących transportu dla firm transportowych, miast i agencji transportu publicznego. Ponieważ Aplikacja integruje dane pochodzące z crowdsourcingu, może dostarczać informacje o transporcie publicznym w obszarach, w których oficjalnie nie są dostępne żadne dane.

Moovit dostarcza informacje o przyjeździe w czasie rzeczywistym, dzięki czemu użytkownicy mogą dokładnie sprawdzić, kiedy przyjedzie ich autobus lub pociąg, skracając czas oczekiwania i zwiększając niezawodność planów podróży. Przewodnik po transporcie publicznym zawiera funkcje zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych, takie jak identyfikowanie tras dostępnych dla wózków inwalidzkich i udostępnianie szczegółowych instrukcji nawigacji użytkownikom z wadami wzroku.

W niektórych miastach Moovit integruje informacje o usługach udostępniania rowerów i hulajnogów, pokazując dostępność i lokalizacje stacji dokujących, aby ułatwić dojazdy do pracy w trybie mieszanym. Moovit umożliwia użytkownikom zapisywanie ulubionych tras, stacji i lokalizacji w celu szybkiego dostępu, a także personalizowanie ich zgodnie z preferencjami i rutynowymi dojazdami do pracy.

Citymapper

 to zaawansowana aplikacja do mobilności i transportu miejskiego, zaprojektowana w celu uproszczenia podróżowania po mieście poprzez integrację danych ze wszystkich dostępnych środków transportu. Ma na celu poprawę komfortu dojazdów do pracy w obrębie obszarów zurbanizowanych.

W niektórych miastach Citymapper oferuje usługę subskrypcji, która integruje kilka środków transportu w jeden plan płatności, upraszczając dostęp do transportu publicznego, rowerów, hulajnóg i nie tylko. Aplikacja zawiera informacje na temat najbliższych punktów udostępniania rowerów i hulajnóg, w tym liczbę dostępnych rowerów/hulajnóg oraz pojemność stacji dokującej.

W grudniu 2019 r. do aplikacji dodano funkcję umożliwiającą użytkownikom wybór między „szybką” trasą a „głównymi drogami”, które omijają słabo oświetlone obszary. Aplikacja umożliwia użytkownikom udostępnianie szczegółów lokalizacji i tras znajomym i rodzinie, co ułatwia koordynację planów podróży. Od 2023 roku firma świadczy swoje usługi dla ponad 50 milionów użytkowników w 100 miastach.

Citymapper powstał w 2011 roku w Londynie. Jej drugim miastem był Nowy Jork. W sierpniu 2020 r. uwzględniono podróże w 58 miastach i obszarach metropolitalnych. Firma Citymapper została założona przez Azmata Yusufa, byłego pracownika Google, który jest także dyrektorem generalnym Citymapper. W Polsce obsługuje Kraków oraz Warszawę. W ramach rozszerzania gamy oferowanych usług wprowadził pośrednictwo kampanii reklamowych (B2B), ukierunkowanych pod konkretne grupy podróżujących (“Be found with Citymapper”).

Transit

został opracowany w Montrealu przez Sama Vermette’a i Guillaume’a Campagnę w celu zminimalizowania potrzeby posiadania pojazdów w miastach przez osoby prywatne.

Aplikacja bezpośrednio konkuruje z innymi usługami mapowania transportu publicznego, takimi jak Moovit i Citymapper, a także ogólnymi usługami mapowymi, które dostarczają również dane dotyczące transportu, takimi jak Mapy Google, Mapy Bing i Mapy Apple.

Transit jest kompatybilny z aplikacjami do udostępniania samochodów i transportu, takimi jak Uber, Lyft, Via i Ola, a także z wieloma systemami do wypożyczania publicznych rowerów miejskich.

W lutym 2019 r. aplikacja Transit wydała aktualizację, która umożliwia użytkownikom wyszukiwanie rozkładów jazdy autobusów i pociągów w całym mieście nawet bez połączenia z Internetem lub sprawdzanie, czy są jeszcze dostępne rowery miejskie na ogólnodostępnych stacjach publicznych.

Poza terenem Stanów Zjednoczonych z usługi Transit można korzystać w 270 regionach. W celach marketingowych oraz PR-owych, firma nawiązała współpracę z agencjami publicznymi na całym świecie, aby stać się ich oficjalną lub zatwierdzoną aplikacją multimodalną.

 Powyżej opisane aplikacje nie są szczególnie popularne w Polsce, jednak warto jest znać ich ogólny koncept biznesowy oraz wspomnianą na początku dywersyfikację oferowanych usług.

Artykuł ma na celu przybliżyć polskim czytelnikom rynek oraz istniejącą na nim konkurencję – okaże się to pomocne w celu zrozumienia rosnącego znaczenia branży

Urban Safety

oraz wszelkich związanych z nią produktami oraz innowacjami technologicznymi.

-25%
Original price was: 599,00 zł.Current price is: 449,00 zł.
-34%
Original price was: 150,00 zł.Current price is: 99,00 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *