Co zabrać ze sobą na rower?

 W tym krótkim artykule dowiesz się, o czym pamiętać podczas weekendowej przejażdżki lub rutynowego dojazdu do pracy. Zrozumiesz, czego nie musisz brać ze sobą w drogę, ale co warto mieć w domu, aby utrzymać rower w lepszym stanie.

Priorytetem musi być bezpieczeństwo, zatem założenie kasku to kwestia bezsporna. Podczas przemieszczania się po mieście to najczęściej jedyny środek ochrony, ponieważ ze względów funkcjonalnych trudno przechowywać więcej akcesoriów. Aby zminimalizować ryzyko kolizji z innymi uczestnikami ruchu, należy pamiętać także o odblaskach. Nie zajmują wiele miejsca. Dodatkowo często bywają elementem naszej odzieży.

Kwestią oddzielną, równie ważną, są światełka rowerowe. Podczas jazdy nocą są obowiązkowe. Warto na nie spojrzeć z perspektywy sytuacji wypadkowych. Ubezpieczyciel może domagać się informacji na temat wyposażenia roweru w momencie kolizji. Jest to ten rodzaj akcesoriów, o którym zapomnimy w trakcie jazdy, z uwagi na jego niewielki rozmiar i nie odczuwalną wagę.

Jeżeli planujemy poruszać się na większych odległościach, a więc jesteśmy zmuszeni do jazdy po drogach krajowych, warto zaopatrzyć się w ochraniacze stawów kolanowych i łokciowych. Urazy tych części ciała pociągają za sobą długoletni okres rekonwalescencji. Poruszając się między samochodami, wykonujemy liczne manewry, korekty kursu. Specjalistyczne obuwie nie jest zalecane, ponieważ zwiększa ryzyko upadku. Wykonując gwałtowny ruch, łatwo zapomnieć o blokadzie, którą stwarzają buty typu SPD. Najlepszym rozwiązaniem są buty o chropowatej, przyczepnej podeszwie, ponieważ nie generują ryzyka poślizgu podczas pedałowania.

Równie istotnym elementem ekwipunku rowerowego powinny być okulary rowerowe. Najlepiej, aby były fotochromowe. Mają zastosowanie zarówno w upalne słoneczne dni, jak i po deszczu. Promienie słoneczne odbijają się bowiem od mokrej nawierzchni, oślepiając kierowców. Dodatkowo, jeśli nasza trasa biegnie drogą samochodową, okulary zapobiegają wysuszaniu się oczu oraz chronią przed zanieczyszczeniami i mikrourazami.

Po dotarciu do celu, nie zapominajmy o zapięciu łańcucha rowerowego. Kradzieże mają miejsce wszędzie, a liczba rocznych zgłoszeń na policję w tej sprawie sięga kilku tysięcy. Do tej pory powstało niewiele miejsc, w których można wykupić polisę. Mikroubezpieczenia jeszcze przed nami. Aby podnieść komfort jazdy, sugerujemy zaopatrzenie się w następujące “gadżety”:

– licznik rowerowy, dzięki któremu łatwiej uzyskać informację o zbliżającym się serwisie sprzętu

– miękkie siodełko (albo “poduszkowe” spodnie na rower), które pozwoli
skoncentrować się na drodze

– bidon oraz koszyk na niego, aby móc nawadniać się podczas jazdy

– małą torebkę podsiodłową, w której można przechowywać pompkę oraz zapasową dętkę

– niektórzy zalecają uchwyt na telefon, jednak według nas, w większym stopniu rozprasza on uwagę, aniżeli podnosi komfort podróży  

 Koncentrację na drodze warunkuje w dużej mierze poziom nawodnienia organizmu. Jeśli więc przejazd zajmuje więcej niż 15 minut, warto robić krótkie przerwy na łyk wody, najlepiej niegazowanej, gdyż skuteczniej pobudza mięśnie i poprawia krążenie.
Wszelkie opisane przez nas wskazówki stosujemy w codziennej jeździe, która może mieć dowolne przeznaczenie. Warto pamiętać o nich, aby być bardziej świadomym użytkownikiem drogi lub po prostu czuć się na niej bezpieczniej.

-25%
Original price was: 599,00 zł.Current price is: 449,00 zł.
-34%
Original price was: 150,00 zł.Current price is: 99,00 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *